סיורי קונספט מיוחדים: 

מהג'מוס בביצה לוילה בהרחבה

150 שנות התיישבות בצפון עמק החולה

סיור התיישבות מרתק בצפון עמק החולה המשלב סיפורים מרתקים על ההתיישבות. נתחיל מההתחלה, מי שהיו פה בעידן החדש, לאחר מכן נעבור למטולה מושבת העליה הראשונה וההתיישבות היהודית הראשונה במרחב, נמשיך לעבר חלסה, שהיתה כפר הערבי הגדול והחזק עד 48, שעל אדמותיו הוקמה קרית שמונה ונקנח באופנה החדשה בעשור וחצי האחרונות- שכונות ההרחבה.

בוייזיה - שבטי הע'ווארנה

ראשוני המתיישבים בעמק החולה היו שבטי בדווים של הע'רוונה, היחידים שיכלו להתמודד עם אתגרי ביצות החולה ודרו בכפיפה אחת עם הג'מוס. מתי הגיעו? מהיכן? ולאן נעלמו יחד עם הביצה והאגם?
.

מושבת העליה הראשונה מטולה 

במושבה הקסומה הזו נספר מי הקימה ואת סיפורה המעניין דרך בנייניה הפזורים לאורכו של הרחוב הראשי של מטולה. היכן למדו תלמידי מטולה? איפה ישבו הפקידים שמיררו לאיכרים את חייהם והקשר של מטולה לאחד מאנשי ניל"י. וכמובן כיצד בזכותה של מטולה נקבע גבולה הצפוני של מדינת ישראל שיצרה עבורנו את "אצבע הגליל".

"הצצה לשכנים"

נתצפת ממטולה לעבר לבנון ונספר כיצד נקבע הגבול וחלקה של מטולה בסיפור. נראה היכן בדיוק עובר הגבול ואיזה מכוניות לבנוניות עוברות בסמוך אלינו. כמו כן היכן נמצא החיזבאללה ומה טיב היחסים עם ה"שכנים". נסיים את הביקור במטולה ליד הגדר עצמה כשהמרחק בינינו לגדר הגבול לא עולה על 10 מטר.

חצר תל-חי "טוב למות בעד ארצנו"

המיתוס של טרומפלדור וחבריו שלא גווע כבר יותר מ-90 שנה. המקום שצורר את סיפור ההתיישבות, חלוציות וראשית ההגנה על הבית.  

אמר או לא אמר :"...בעד ארצנו"

תצפית מהרי נפתלי

מאחת התצפיות היפות לעמק החולה נספר את סיפורו בהיבטים ההתיישבותיים, גאוגרפיים, מדיניים , בטחוניים ו"ירוקים". למי שעמדו פה לפני 60 שנה נפרסה תמונת עמק אחרת לגמרי, ביצתית משהו..

מחלסה לקרית- שמונה

על שרדיו של הכפר הערבי חלסה קמה מעברת קרית יוסף שלימים תיהיה העיר קרית שמונה. שרידים מרתקים הפזורים בעיר מספרים את סיפורה. נבקר בביתו של המוכתר של חלסה ונציץ על צריפוני המעברה.

מעברת קרית שמונה 

כמו עיירות פיתוח רבות בארץ, גם קיריית שמונה התחילה כמעברה לעולי ארצות המזרח. תימנים, מרוקאים וכורדים איכלסו אותה למן הרגע הראשון. את סיפורם של חלוצים אלה, לא מרבים לספר. היכן התחילה קיריית שמונה ומה אפשר לראות מימים ראשונים אלה.

שכונות ההרחבה בקיבוצים

בעבר היו כאן עצי אבוקדו או שדות חסה, היום מגדלים כאן בתים. איך נוצרה שכונת ההרחבה ולמי זה טוב? מי באים לגור כאן ומה מושך אותם? ההרחבה הסתברה כחמצן של חלק מהקיבוצים. לא תמיד זה הלך טוב. הפעם נראה הצלחה!מפגשים גליליים

 

צפרא פורת 

כחלק מסיור בעקבות נשים יוזמות עסקים כלכליים בעידן הפרטת הקיבוץ, נבקר אצל אחת מהן. צפרא פורת - קרמיקאית. כמה קשה צריך לעבוד עד שהספל יעמוד על המדף ועוד יותר שקדירת בשר החורף תמכר, זה לא הרתיע את צפרא- לראות ולהתענג.

נילי 
הקישוטים של נילי הביאו אותה עד לתערוכה בסין. נילי "רק" קישטה את ארועי הקיבוץ. כשהקיבוץ הופרט,  הקישוטים הפכו למגזרות נייר מרתקות, משם לספר ועד לתערוכה בסין.

לאה- האישה החזקה של קיבוץ חולתה. הקיבוץ שהוקם לחופו של אגם החולה וחי מהדגה בו. לאה היתה המזכירה של הקיבוץ בתקופתו הקשה ביותר מיום הקמתו במעברו מקיבוץ שיתופי לעידן החדש, קשה, לא ידוע, תקופת ההפרטה. איך זה לנהל קבוצה של חברים שאת זו שיש לה את היד ה"ברז", וה"ברז" נסגר...מרתק.

אנטון- קרית שמונה/מטולה

את אנטון הכרתי בנגריה במטולה, האיש עמד עם סגריה בפה, הסתכל על הכפר שלו מעבר לגבול, במרחק 4 ק"מ ואמר לי :" אתה רואה אורן כמה שזה קרוב?, אבל זה הכי הכי רחוק..." נחיים של חייל צד"ל בדימוס. מסמך אנושי מרתק.


גליל תנ"כי

תל חצור

"ראש כל הממלכות"- לא סתם קיבלה חצור את הכינוי המכובד הזה, עד לכאן הגיע יהושוע בכיבושיו את הארץ. חצור של היום היתה רוצה עשירית מהפאר וההדר שהיה בחצור המקראית. חלק מזה נוכל עדיין לראות בשטח.

תל אבל בית מעכה

חלקה הצפוני של ממלכת ישראל בימי התנ"ך. לכאן ברח מורד בדוד המלך שביקש מרמטכ"לו-יואב בן צרויה שיביאו הביתה בחיים, גם הפעם זה נגמר אחרת....

תל דן

סיפור המיוחד של שבט דן הקטן, שלא הבין כלום בנדל"ן ובחר להתיישב דווקא כאן! האמת, שהוא ידע למה. אבל מישהו היה צריך לשלם על כך..

תנו לטבע לדבר


בניאס רטוב

שם נוסף לגליל העליון הוא "ארץ פלגי מים" והבניאס, אחד ממקורות הירדן בהחלט נותן חותמת אדירה לשם הזה. עומק המים משתנה ויכול להגיע עד לכתפיים של בוגר בנקודות אחדות.

נחל שניר (חצבאני)

ארץ פלגי מים – שמורת נחל שניר תוכיח לנו שארץ הגליל העליון אכן מצדיק את התואר הזה. אחד משלושת מקורות של הירדן, אומנם "רק" רבע מהירדן אבל הארוך מכולם.

תל דן

חצי מכמות מי הירדן מגיעים לבד מהנחל המרשים הזה. לא במקרה בחרו לתת לסלול הטיול בו את השם "גן עדן" כשתטיילו בו תבינו למה

נחל עיון

4 מפלים במסלול אחד קצר ויפיפה. טחנת הקמח הראשונה בבעלות יהודית בארץ. הטבע במלוא הדרו.

נחל ג'ילבון

לא כל נחל יכול להתהדר בשני מפלים מרהיבים במסלול אחד, מאתגר במקצת אבל שווה כל צעד שלו כמו שמתהדר נחל ג'ילבון המתחיל בתוך בסיס סורי נטוש ומסתיים בעמק החולה.

נחל חזורי

גן שעשועים של הטבע, מפלי סלע, יתדות, פכפוך מים בבריכות קטנות. מה עוד יכול האדם לבקש. חווית טבע מקסימה

אתרים נוספים חשובים
מטולה למשפחות
 
משחק תחנות והכרתה של מטולה בצורה חווייתית. אפילו נייצר תירוש.. (בעונה)
האריה השואג

האנדרטה הלאומית הראשונה נבנתה לזכרם של טרומפלדור ושבעת חבריו שנפלו על הגנת תל חי. מה אכן קרה שם בקרב המיוחד הזה? והאם הוא אמר או לא אמר טוב למות בעד ארצנו?
אנדרטת אסון המסוקים

מדינה שלמה צופה בשידור חי מהאסון האוירי הגדול בהיסטוריית המדינה. 73 מטובי בנינו נספו בדרכם להגן בגופם על צפון הארץ. האנדרטה הגדולה בארץ, כמה פשוטה, ככה עוצמתית.

הכפר הצ'רקסי - רחאנייה

אחד המיעוטים המסקרנים בארץ הם הצ'רקסים שקשרו את חייהם בארץ עוד לפני העליה הראשונה. הכפר הציורי כל כך נקי ויפה שהכניסה אליו היא כמו למחוזות רחוקים.

ראש פינה
כמעט הטוענת לכתר של "אם המושבות", אליה ירדו 17 אברכים מצפת מפני שנמאס להם שמממנים אותם מבלי לעבוד. הם רצו להוציא את לחמם בזעת אפם.. ממש כמו היום. התחיל כגיא אוני והסתיים בראש פינה. בתיה העתיקים טומנים בחובם סיפור מרתק על תקופת העליה הראשונה.

גבעת הצעקות במג'דל שמס

תצפית לעבר הגבול עם סוריה. זו הנקודה הקרובה ביותר שאזרח ישראלי יכול להגיע לשטח הסורי. נספר באופן כללי מה מעמדם של הדרוזים ברמת הגולן והאם הגבול עם סוריה סגור לחלוטין או שיש כמה דברים שעוברים מפה לשם ולהיפך...

אלי כהן - האיש שלנו בדמשק

"האיש שלנו בדמשק" הלוא הוא אלי כהן. נספר את סיפורו המרתק באחת מתחנות ב"שביל אלי כהן". במפקדה שנבקר, קיבל אלי כהן אישור מיוחד להסתובב ברמה"ג הסורית הצבאית, ראה, זכר ושלח מידע חיוני מאוד. הסוף הטראגי היה במרכז כיכר מרג'ה בדמשק..

בנטל/עמק הבכא, המחיר להגן על רמת הגולן. 1973 

"איך אפשר לתאר את "הפתעה" של המלחמה למי שלא היה כאן, למי שלא קפא על מקומו כששמע את יבבת הצופרים, בצהרי יום הכיפורים 1973..." איתן הבר 

ה-מקום שאפשר לראות היכן עמדו הטנקים,מהיכן הגיע נחשול עצום של שרשראות ברזל ואותם בחורים שעמדו בגופם וחסמו את הסורים מלרדת לכנרת.

שמורת טבע גמלא

המפל הגבוהה ביותר בארץ שזורם כל השנה הוא מפל גמלא. גם הנשרים אוהבים אותו ועל כן בנו את מושבת הקינון שלהם פה. ואיך אפשר בלי סיפורה של גמלא בימי המרד ברומאים הכל במרחק נגיעה ממש.

בית הכנסת באום אל קנטיר

נתפעל משרדיו  המשוחזרים של אחד מבתי הכנסת היפים והקדומים בארץ. הישוב היהודי כאן היה קטן מאוד אבל הפאר בבית הכנסת גדול מאוד. אז מאיפה הכסף??

מבצר נמרוד

מרק טווין כתב על המקום "שזהו כנראה תל החורבות הנהדר מסוגו בעולם". וכנראה שצדק. המבצר הגדול והמרשים בארץ בו נשמע את סיפורו המרתק כולל פרט מידע שישאיר את כולם מופתעים מאוד..

משולש הגבולות

תצפית והסבר מקיבוץ מיצר על משולש הגבולות, ישראל ירדן וסוריה. איך נוצרו הגבולות עם השכנים ומה קורה שם עכשיו.

ארוחת צהריים דרוזית אוטנטית

בבית המשפחה בכפר מג'דל שמס.

מרק שעועית יבשה אורז עם אטריות, שקדים וכנמון. סינייה – בשר טחון חצי עגל חצי כבש עם עגבניות/ טחינה מעל. מקלובה – תבשיל עוף עם אורז. עלי גפן ממולאים, זיתים, 2 סוגי סלטי ירקות. קינוח: תה צמחים ובקלוואה.

מצפה השלום בכפר חרוב

מתצפית מרהיבה זו נספר את סיפורה של הכנרת שלנו. החל מאיזכורה  הראשון בתנ"ך, חלקה בנסי ישו, חלקה בקביעת הגבולות בין המנדטים הצרפתי והבריטי, שימושה כמאגר המים למפעל החשמל של רוטנברג וכמקור מים חיים למדינת ישראל.

מורשת קרב תל סאקי

במלחמת יום הכיפורים, בתוך בונקר קטן שהו 28 חיילים, פצועים והרוגים במשך 30 שעות, נצורים ותחת אש הסורים. חייל אחד, גיבור גדול, יצחק נגרקר, יצא להודיע לסורים "שכולם נהרגו" והלך לשבי בסוריה. בדרך זו הציל את חיי הנצורים.

הג'ובה הגדולה

הפעילות הוולקנית של רמת הגולן לא תמיד הסתיימה רק בהרי געש, יש לה גם צורות אחרות. זה המקום לראות כיצד נפער מכתש קטן כשמבטן האדמה יוצאת "נפיחת ענק".