הצעות למסלולים ואתרים

הצעות למסלולים ואתרים  בגליל העליון.

 

לפניכם מגוון של אתרים ומסלולי טיול שאפשר לשבצם ביום טיול לצפון.

(תמונות מצורפות)- בחלק של  גלריית תמונות

סיורים עירוניים:

בעקבות העליה הראשונה...

זכרון יעקב - היפה במושבות העליה הראשונה ורחוב המייסדים מעיד על כך גם היום, סיפורה המרתק של מש'  אהרונסון ומחתרת ניל"י. מה הקשר של השיר "אלף נשיקות" ולפרשת ניל"י?..

ראש פינה - המושבה הראשונה של הגליל העליון,לכל בית יש סיפור מרתק אפילו לגני הברון..

על איזה עץ שיחק יגאל אלון בילדותו כשבא לחופש אצל סבא שלו ומאותו בית פיקד על שיחרור הגליל העליון במלחמת העצמאות...

מטולה - בביקור כאן נספר מי הקים את המושבה ואת סיפורה המעניין דרך בנייניה הפזורים לאורכו של הרחוב הראשי של מטולה. היכן למדו תלמידי מטולה? איפה ישבו הפקידים שמיררו לאיכרים את חייהם והקשר של מטולה לאחד מאנשי ניל"י. וכמובן כיצד בזכותה של מטולה נקבע גבולה הצפוני של מדינת ישראל שכיצרה עבורנו את "אצבע הגליל".
צפת - ערבוב של קבלה ומיסטיקה, ספר הזוהר וחכמים גדולים עם בתי כנסת קטנים  ומיוחדים וסמטת האומנים לחפצי יודאיקה יחודיים. (תמונות מצורפות)

עכו - סיור באולמות האבירים הצלבניים בני 1000 שנה (עם מבנה שירותים ציבוריים מקוריים.מיוחד, לא?) דרך חאנים (חניוני דרכים) עות'מנים שהזמן בהם עצר מלכת ועם מעט דמיון אפשר עדיין לראות את שיירות הגמלים וסחורותיהם.

מקום של כבוד נשמר למוזאון כלא עכו והפריצה אליו ע"י לוחמי האצ"ל ונזכר כאחד מהארועים הגדולים כנגד הבריטים ערב קום המדינה.

וכמובן שאי אפשר לפסוח על השוק הססגוני עם ריחות הים בכל פינה.

פקיעין -  בין סוכות הגפנים של הכפר הדרוזי, ממערת הרשב"י ומעיין הכפר. אם יתמזל מזלינו אף נראה את בית הכנסת העתיק. ונקנח בפיתות המפורסמות עם לבנה וזעתר של רעיה ונפנק את הגוף עם הסבון של סבתא ג'מילה. (תמונות מצורפות)

חיפה - הגנים הבאהים היפים בעולם.

המושבה הגרמנית השמורה, באיזה בית התגורר המשורר שכתב את ה"תקווה"?

 

בזכותם נתנה לנו הארץ.. -  מורשות קרב

כמדינה שנולדה "על החרב" ומתקיימת גם בזכותה, חובה עלינו לזכור את אלה שבזכותם אנחנו יכולים לטייל בארץ היפה הזו.

כמו בכל מקום אחר בארץ בכלל ובצפון בפרט ישנם אתרים שהם חלק בלתי נפרד מהמורשת שלנו וסיפורים וארועים שבזכותם אנחנו כאן. בחרתי מספר אתרים וארועים מתקופות שונות שאפשר להכלילם בכל יום טיול. בהזכירנו את האנשים שמאחורי הסיפורים האלו, נחלוק להם כבוד נוסף.

תל-חי, "טוב למות בעד הארץ",  1920

אין עוד מקום שצורר ביחד ערכי ציונות, חלוציות ואהבת הארץ כמו תל חי.המיתוס של טרומפלדור וחבריו שלא גווע כבר יותר  מ-90 שנה. ועוד לחשוב שהערבים בכלל באו בשביל משהו אחר ממה שיצא מזה? איזה בזבוז!                    

מצודת כ"ח,"בדמנו קבענו את גבולות הארץ", 1948

הנחישות של דור הפלמ"ח, באתר הזה של מבנה המשטרה הבריטית, לקבוע עובדות בשטח פשוט מעוררות הערצה.

תל פאחר, המחיר לכיבוש רמת הגולן, 1967

אומנם לא תכננו לכבוש את הרמה מלכלתחילה אבל התוצאות קבעו עובדה אחרת. האתר שבו המחיר היה כבד,כבד מאוד. ואמנון שוקרון אחד-גיבור ישראל.           

חרמון/בנטל/עמק הבכא, המחיר להגן על רמת הגולן. 1973 

"איך אפשר לתאר את "הפתעה" של המלחמה למי שלא היה כאן, למי שלא קפא על מקומו כששמע את יבבת הצופרים, בצהרי יום הכיפורים 1973..." איתן הבר 

ה-מקום שאפשר לראות היכן עמדו הטנקים,מהיכן הגיע נחשול עצום של שרשראות ברזל ואותם בחורים שעמדו בגופם וחסמו את הסורים מלרדת לכנרת.   

אנדרטת אסון המסוקים בין דפנה לשאר ישוב 4.1997 

יותר מעשור לקח למדינת ישראל להקים יד זכרון ל-73 מטובי בחורינו שהיו בדרכם להגן על ישובי הצפון.

אנדרטת המילואימניקים בכפר גלעדי לבנון II  2006

רק לעמוד מנגד ולראות את התמונות של כל מי שיכל להיות אבא/אח/חבר או שכן שלנו באותה נקודה שבה החזיר את נשמתו לבורא ואת החור שפערה הקטיושה שגרמה לכל השכול.

סיור גבולות:      "הצצה לשכנים"

"לבנון תחילה" נתחיל את הביקור בתצפית לעבר לבנון ממטולה ונספר כיצד נקבע הגבול וחלקה של מטולה בסיפור. נראה היכן בדיוק עובר הגבול ואיזה מכוניות לבנוניות עוברות בסמוך אלינו. כמו כן היכן נמצא החיזבאללה ומה טיב היחסים עם ה"שכנים". נסיים את הביקור במטולה ליד הגדר עצמה כשהמרחק בינינו לגדר הגבול לא עולה על 10 מטר.

בדרכנו לעבר הגבול הסורי נעבור בכפרי הדרוזים בצפון רמה"ג, נספר על אורחות חייהם והקונפליקט שהם נמצאים בו כיום ומה יהיה איתם לכשיחתם הסכם כלשהו עם סוריה.

"סוריה בהמשך" - נמשיך לעבר הגבול הסורי אותו נראה מתצפית הר בנטל. נראה היכן עובר הגבול עם סוריה, כיצד הוא נקבע ואיזה חלקים מסוריה של היום היו בשליטת ישראל אחרי מלחמת ששת הימים. נציין את אזור "עמק הבכא" של קהלני ונדבר על מעבר קונייטרה והסחורות שעוברות בין ישראל לסוריה גם בימים אלה.

 

 

מסלולי טיול בטבע

צפון הארץ מציע את שלל המסלולים היפים ביותר בכל השנה ולכל הקהלים. ממסלולים קצרצרים שמותאמים לנכים ועד מסלולים למטיבי הלכת שביננו שרוצים  לבלות יום שלם בטבע הקסום ללא רעשי ציביליזציה ברקע כלל.

גליל תחתון וגלבוע

מצוק ארבל-מאחת התצפיות היפות לעבר הכנרת משיאו של   המצוק התלול, נרד במסלול אתגרי עם יתדות ברזל וכבלי פלדה אל מערכת מערות מסתור מתקופת המרד הגדול ברומאים. (תמונות מצורפות)

נחל תבור- מסלול מדהים באביב שמצריך פילוס הדרך בין אלפי תורמוסים . (תמונות מצורפות)

הר תבור.

תל יודפת והר עצמון.

נחל יצפור.

העמק הנעלם.

גליל עליון מרכזי ומערבי

נחל עמוד- ממבחר מסלולים החל מ-4 שעות במסלול מעגלי ועד יום שלם שמסתיים עם הרגליים בכנרת. בדרך ישנם בוסתנים, תחנות קמח ובריכות שכשוך. (תמונות מצורפות)

פיסגת מירון- מסלול מוצל ונח להליכה,בימים מסוימים בחורף אף בשלג, מאפשר תצפית של 360 מעלות. מלבנון בצפון, רמה"ג במזרח וכנרת בדרום.

נחל צבעון- מהכניסה לבית ספר שדה מירון במגמת ירידה על שביל ישראל, בחורש סבוך ובשטח פתוח לסירוגין.
נחל מורן/נריה- אפשר כל אחד בנפרד ואפשר את שניהם יחד כמסלול מעגלי. מומלץ לעלות בנחל נריה ולרדת בנחל מורן. (4-5 שעות)
נחל כזיב- מהיפים בגליל המערבי ומהבודדים שמאפשרים שכשוך במים צלולים. מבחר מגוון של אפשרויות טיול במרחקים משתנים כשבאחת מהן ביקור במבצר המונפורט. (תמונות מצורפות)

נחל שרך-בצת בתוך החורש הים תיכוני עם "דובדבן" בצורת מערת נטיפים (פתוחה לפעמים) לטיפוס עם פנסים. חוויה מובטחת.

נחל מירון- מפסגת הר מירון ועד לקבר הרשב"י במושב מירון.

עמק החולה

נחל עיון- בחורף כשהנחל זורם במלוא אונו אין שני לו ביופיו. ובל נשכח שהוא היחיד שנותן 4 מפלים  במחיר של אחד. (תמונות מצורפות)

נחל חרמון (בניאס) - ממקום נביעתו של נחל חרמון בסמוך למקדשי האל פאן זורם אחד מהנחלים הזורמים בשצף כל השנה. בדרך עוברים ליד טחנת קמח עתיקה המונעת מכח המים ולפעמים בחורף גשום אפשר לראותה עובדת.  אפשרי גם ביקור מעניין בשרידי העיר הרומאית שנבנתה ע"י שושלת הורדוס. כמובן שאסור לוותר על ה-מפל  ובהמשך הנחל ניתן לשכשך במי הנחל הקרירים ליד הטנק הסורי ההפוך... (תמונות מצורפות)

נחל שניר (חצבאני) - זרימה איתנה של מים מזמינה אותנו לטייל לאורכה. קיפוץ קל בין האבנים מעל המים ואף בתוכם. וגם בריכת שכשוך קטנטנה שתעשה לנו נעים וקריר ברגליים.

נחל קדש - אוהבים אתגר וירידות במפלים יבשים עם בולדרים גדולים ויתדות ברזל? הגעתם למקום הנכון.

נחל דישון - ברגל בג'יפ או באופניים, הנחל המיוחד הזה זורם בחורף ומחייב לעיתים מעברים רטובים במים.

דרך נוף הרי נפתלי- ממרגליות לרכבל מנרה תחתון בדרך נוף עוצרת נשימה.


רמת הגולן

הר החרמון סיור קיץ -הנסיעה לחרמון עוברת בכפר הדרוזי מג'דל שמס ושם נבקר ב"גבעת הצעקות" ממנה דיברו הדרוזים מרמת הגולן עם קרוביהם בסוריה. נשמע על אורחות חייהם והקונפליקט שהם נמצאים בו כיום ומה יהיה איתם לכשייחתם הסכם כלשהו עם סוריה. נעלה לחניון העליון של הרכבל ונעלה ברכבל לתחנה העליונה. ממנה יש עליה (לא קלה) של חצי שעה עד לאחת מנקודות הנוף היפות בארץ והגבוהה ביותר.מנקודה זו נספר כיצד הגיע צה"ל לשליטה בנקודה הזו ולמה לא הצלחנו לתפוס מקום יותר גבוהה. כמו כן נספר כאן את מורשת הקרב לכיבוש החרמון במלחמת יום הכיפורים. (מותנה בפתיחת אתר החרמון והפעלת הרכבל)

נחל חזורי - למטיבי הלכת  שביננו שאוהבים לקפוץ בין הסלעים ולסיים בעלייה שבודקת מצב סיבולת לב/ריאה... (תמונות מצורפות)

נחל סער - מסלול נעים ולא קשה עם קינוח של מפל כפול בימי הפשרת השלגים. (תמונות מצורפות)

עין תינה - המקום לרחוץ במפל "הצינור" ביום קיץ חם. (תמונות מצורפות).
נחל ג'ילבון- המסלול כולל את מפל דבורה היפה ומפל ג'ילבון עם בריכת השכשוך בתחתיתו. כמו כן אפשר לרדת במסלול הארוך עד לגשר הפקק דרך בריכת הקצינים ושרידי תחנת הקמח.(תמונות מצורפות)

נחל יהודיה -  מהמסלולים האתגריים ברמת הגולן. מחייב מעבר בבריכות שחיה. טיול ליום שלם עם סולמות ברזל. חוויה מובטחת. בעיקר בקיץ.

נחל זויתן -  המסלול שמאפשר אופצייה מעגלית או מסלול ארוך. שתי האפשרויות עוברות בבריכות ה"משושות" ותצפית על המפל. (תמונות מצורפות)

בריכת המשושים  (תמונות מצורפות).

נחל אל על - שני מפלים מחכים לכם שרק תבואו לשכשך למרגלותם. המפל השחור המתחתר בבזלת והמפל הלבן הגבוה והחזק המתחתר בגיר במורד הנחל. (תמונות מצורפות)

נחל מיצר

כרמל

האזור המוצל והעשיר בארץ בחורש ים תיכוני, מאפשר מגון רחב של מסלולים לכל השנה ובכל רמות הקושי.

שווצריה הקטנה

נחל אורן

נחל אלון

נחל כלח-גלים

נחל יגור

מפלי מים

סער,בניאס,נחל עיון,ג'ילבון,נחל אל-על,יהודיה,זוויתן (תמונות מצורפות)

מומלץ בקיץ - מג'רסה,עין תינה,זאכי ,נחל הקיבוצים (מחייבים כניסה למים).

 

אתרים היסטוריים

קיסריה -  שרידה של העיר הרומית המפוארת באגן הים התיכון, היפודרום כמעט שלם,בית מרחץ מפואר ותיאטרון שכבר 2000 שנה לא מפסיקים לשיר בו.

בית שאן - מהערים הרומיות היפות בעולם שחלק ניכר בה השתמר להפליא.

מבצר נמרוד - מרק טווין כתב על המקום "שזהו כנראה תל החורבות הנהדר מסוגו בעולם". וכנראה שצדק. המבצר הגדול והמרשים בארץ בו נשמע את סיפורו המרתק כולל פרט מידע שישאיר את כולם מופתעים מאוד.. ממנהרת הסתרים, המגדל "היפה" בורות המים ויציאה מחרכי הירי..

 

 

כל תצפית והסיפור שלה

מנרה - עמק החולה ורמת הגולן

דדו/מטולה - צפון עמק החולה ולבנון של דגלי החיזבאללה

רמות נפתלי - עמק החולה ורמת הגולן

בנטל - רמת הגולן, החרמון בשיא תפארתו וסוריה פרושה לרגלינו.

מצפה אופיר- כנרת. מומלץ בבוקר (תמונות מצורפות)

ארבל - גליל תחתון וכנרת

הר ברקן - עמק יזרעאל ועמק בית שאן.

 

בעקבות התנ"ך

תל דן - שבט דן ידע למה הוא בחר במקום הזה שנקרא גן עדן..

גלבוע - מותו הטראגי של המלך הראשון,שאול ובנו יהונתן. "על צבי במותייך חלל..."

תל יזראעל ונבות הכרמלי.

כרמל - אליהו הנביא מנצח בגדול.

 

"על הדרך-שווה לעצור"

חצר כנרת- סיפורה המרתק של חצר כנרת ואנשי העליה השניה ונספר בין השאר איזה נשיא ישראלי התאהב כאן הרבה לפני שחשב שיהיה נשיא.

בית הקברות כנרת - כמה מגדולי האומה בפוליטיקה וברוח מחכים שנחלוק להם כבוד. וכמובן שאי אפשר בלי רחל ונעמי שמר.

אגמון החולה - אין עוד תופעה  כזו של נדידת ציפורים כמו באגמון החולה, הדבר הקרוב ביותר בארץ לספארי טבעי לגמרי. (תמונות מצורפות)